Zamek Krzyżacki przemieniony w rozświetlone Mirmiłowo!

Strona główna / Wydarzenia 2022 / Kajko i Kokosz na Zamku / Zamek Krzyżacki przemieniony w rozświetlone Mirmiłowo!

Już 3 grudnia rozpocznie się największe wydarzenie na Zamku Krzyżackim w tym roku! Tej zimy na ponad miesiąc toruńska twierdza zostanie opanowana przez Kajko i Kokosza oraz ich barwnych przyjaciół z Mirmiłowa. Zjazd kilkudziesięciometrową tyrolką nad średniowiecznymi murami, interaktywne instalacje oraz niesamowita wystawa komiksu, to tylko niektóre atrakcje, które będą czekać na zwiedzających od 3 grudnia 2022 r. do 15 stycznia 2023 r.

Spotkaj bohaterów kultowego komiksu

Trwają już ostatnie prace montażowe związane z przeobrażeniem toruńskiego Zamku Krzyżackiego w bajkowe miejsce znane z kultowego komiksu. Od 3 grudnia do 15 stycznia na zwiedzających toruńską twierdzę czekać będą liczne atrakcje, dzięki którym będą mogli przenieść do literackiego świata stworzonego przez Janusza Christę.

Na śmiałków chcących spróbować swoich sił w komiksowej Szkole Latania czeka ośmiometrowa wieża do zjazdu na tyrolce, która prowadzi nad średniowiecznymi murami Zamku Krzyżackiego. Nie zabraknie również ciekawej projekcji multimedialnej wyświetlanej na ogromnym jaju, podczas której ożyje ukochany pupil mieszkańców Mirmiłowa – smok Miluś. Przechadzający się po toruńskiej twierdzy będą mogli nie tylko zrobić sobie zdjęcia z najsłynniejszymi mieszkańcami miasteczka, ale również  . Na toruńskich siłaczy czekać będzie natomiast maczuga Łamignata, przy której  zarówno młodsi jak i starsi będą mogli sprawdzić siłę swoich mięśni.

Fascynująca wystawa o komiksie

Wydarzenie „Kajko i Kokosz na Zamku” będzie wspaniałą okazją do odbycia niecodziennej podróż po krainie komiksu. Zamkowe gdanisko oraz podziemia staną się miejscem wyjątkowej wystawy, na której odwiedzający będą mogli zobaczyć plansze poświęcone historii powstania  jednego z najsłynniejszych polskich komiksów „Kajka i Kokosza” oraz zgłębić tajniki komiksu jako formy literackiej. Kajko i Kokosz, stworzeni przez Janusza Christę, są częścią polskiej kultury. Dzielni bohaterowie występują w grach planszowych i komputerowych, a album „Kajko i Kokosz. Szkoła Latania” znalazł się na liście lektur szkolnych. Dzięki zamkowej atrakcji młodzież wejdzie do świata sympatycznych bohaterów przekonując się, że lektur szkolnych nie trzeba się bać. Wydarzenie ma bowiem charakter edukacyjny, ale jest to edukacja połączona z zabawą.

Dla młodzieży szkolnej będzie to okazja do integracji w grupie rówieśniczej, miłego spędzenia czasu i poszerzenia wiedzy zarówno z historii, jak i literatury. Dla nauczycieli będzie to z kolei możliwość zaprezentowania części programu nauczania w ciekawy i nieszablonowy sposób. Podczas lekcji zamkowej uczniowie będą mieli możliwość:

  • poszerzenia wiedzy zarówno z historii, jak i z literatury,
  • poznania historii i cech charakterystycznych dla komiksu,
  • zgłębienia tajników komiksu jako formy literackiej,
  • poznania powiązań między komiksem a tradycyjnymi watkami literackimi i kulturowymi.

Wydarzenie biletowane

Wydarzenie „Kajko i Kokosz na Zamku” rozpocznie się 3 grudnia 2022 r. i potrwa do 15 stycznia 2023 r. Zwiedzanie będzie możliwe w trybie dziennym, tj. od godz. 11:00 do 16:00 w cenie 30 zł normalny i 25 zł dziecięcy oraz w trybie wieczornym, tj. od 16:00 do 20:00  w cenie 35 zł normalny i 30 zł dziecięcy. W czasie trwania wydarzenia Zamek Krzyżacki będzie zamknięty dla zwiedzających w poniedziałki.

W cenie biletu wstępu każdemu uczestnikowi przysługuje możliwość jednorazowego skorzystania z atrakcji pn. „Szkoła latania” tj. przejazdu na tyrolce. Dodatkowe skorzystanie z atrakcji wymaga zakupienia specjalnego biletu na przejazd w cenie 10 zł.

Pokazy multimedialne, specjalne projekcje oraz świetlne atrakcje na zewnątrz dostępne będą wyłącznie w godzinach wieczornych, od godziny 16:00 do 20:00. W ciągu dnia, w godzinach od 11:00 do 16:00, dostępne będą wszystkie stanowiska, które nie wymagają dodatkowego oświetlenia, w tym tyrolka.

Zachęcamy do śledzenia strony oraz profili społecznościowych Toruńskiej Agendy Kulturalnej na FacebookuInstagramie.

Powrót na górę