Poznaj artystów Cake Art Festival!

Strona główna / Wydarzenia 2022 / Cake Art Festival / Poznaj artystów Cake Art Festival!

Cake Art Festival to jedyne takie wydarzenie, które będzie miało miejsce już w weekend 9 i 10 kwietnia na Zamku Krzyżackim w Toruniu. W godzinach od 12:00 do 16:00 zamkowe mury wypełnią się słodkim zapachem ciast, które zostaną ubarwione lukrami i polewami. Artyści, nie związani z cukiernictwem, na czteropiętrowe torty przelewać będą swoje liczne pomysły i artystyczne ekspresje. Ta niezwykła improwizacja z pewnością przyciągnie uwagę, dlatego nie można tego przegapić.

Słodkie doznania dla zmysłów

Ciasta zwykle kojarzą się nam ze słodyczą i przyjemnym smakiem puszystej masy i rozpływającego się w ustach lukru. Jednak podczas Cake Art Festival staną się one prawdziwą ucztą dla wszystkich zmysłów. Tortowe piętra staną się płótnem, którym to artyści nadadzą swój niepowtarzalny styl, a torunianie będą mogli obserwować proces tworzenia tych niespotykanych dzieł. Mury Zamku, za sprawą licznych straganów cukierniczych wypełnią się także zapachem wszelkich słodkości, przypominając te znane nam z dzieciństwa. Uczestnicy będą mieli również możliwość ozdabiania własnych słodkości i tworzenia swoich małych dzieł sztuki. Dotyk miękkich ciast, lejącego się, bądź zastygniętego lukru, gładka masa cukrowa. Wszystkie te doznania zapewnią niezwykłą symfonię wrażeń, która sprawi, że to wydarzenie stanie się niezapomnianym przeżyciem.

Lukrowana rywalizacja

W najsłodszym festiwalu w Toruniu udział wezmą wybitni artyści z różnych dziedzin, którzy będą musieli dopasować swoją sztukę, do nieznanego im do tej pory materiału – miękkiej powierzchni ciasta. Tomasz Cebo, w swojej sztuce łączy gatunki nowego ekspresjonizmu, malarstwa figuratywnego oraz ekspresjonizmu abstrakcyjnego, dzięki czemu uzyskuje zupełnie nowy, niepowtarzalny styl. Jego dzieła cechuje niezwykła prędkość pędzla i bogactwo barw, a działania obejmują również audio instalacje oraz performance. Teraz, swoje liczne doświadczenia rozszerzy o malarstwo na ciastach. Edgar Jerzy Pill, obraca się w malarstwie abstrakcyjnym. To właśnie w nim odnalazł możliwość wyrażania swojego serca i fascynację kolorami. Jego obrazy są żywe, niemalże hipnotyzujące ilością barw i różnorakich elementów, a liczne wystawy oczarowywały przez lata wielu miłośników sztuki. Teraz, artysta znów to zrobi, działając na nieznanym do tej pory płótnie. Andrzej Poprostu to artysta, który obraca się w obrębie street artu, a swoją sztuką już od lat ozdabia Toruń wielkoformatowymi realizacjami. Wiele jego dzieł zainspirowanych jest stylem komiksowym, dzięki któremu może opowiadać historię poprzez obrazy. Teraz sprawi, że piętrowe ciasta ożyją i poprowadzą widzów przez niezwykłą narrację. Joanna Kozłowska to artystka, której płótno stanowi ludzkie ciało. Zajmuje się wykonywaniem makijażu oraz bodypaintingiem nadając ludzkim emocjom jeszcze większego wyrazu. Wydobywa z ciała to co najlepsze, podkreśla jego piękno i tworzy niezapomniane, artystyczne kreacje. Już w weekend, po raz pierwszy, zamiast pędzla do cieni, do ręki weźmie narzędzia do lukrowania. Alicia Balaryn na co dzień zajmuje się upiększaniem ludzkich ciał za pomocą tatuaży. Delikatne linie łączą się w niesamowite obrazy, które niemal ożywają na ludzkiej skórze. Jej niezwykły talent i precyzja już wkrótce przyczynią się do ozdobienia tortów. Na festiwalu pojawi się także Maja Sosnowska, która zaczyna swoją artystyczną przygodę, jednak już zwraca na siebie uwagę pomysłowością i talentem. Na koniec widzowie będą mogli zobaczyć zachwycające umiejętności i doświadczenie dekoratorki Katarzyny Knyby, działającej w Cukierni Zakryś.

I Ty zostań artystą

W trakcie trwania festiwalu, również publiczność będzie miała okazję, aby wykazać się artystycznie. Utalentowane dekoratorki z Kawiarni „Beza” przeprowadzą warsztaty dekorowania słodkości przekazując swoją wiedzę i doświadczenie. Zapewnione zostaną profesjonalne narzędzia do ozdabiania ciast i tortów przy pomocy których możliwe będzie stworzenie własnych, małych dzieł sztuki.

Słodko, słodziej, najsłodziej!

Cake Art Festival nie byłby sobą, gdyby nie dane było spróbować pięknych i smacznych wyrobów cukierniczych. Na terenie festiwalu odbędzie się kiermasz słodkości, na którym zaprezentowane zostaną wszelkiego rodzaju wyroby, dostępne do kupienia dla każdego.

Bilety

Cake Art Festival odbędzie się w sobotę i niedzielę 9 i 10 kwietnia na terenie Zamku Krzyżackiego w Toruniu, w godzinach od 12:00 do 16:00. Do wejścia na teren wydarzenia uprawniać będą bilety na zwiedzanie Zamku Krzyżackiego dostępne w kasie zamkowej, według aktualnego cennika: 20 zł – bilet normalny oraz 12 zł – bilet ulgowy. Kasa zamkowa mieści się w budynku Generałówki przy ul. Przedzamcze 3 i jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00 oraz w sobotę i niedzielę w godzinach 10:00-18:00.

Zachęcamy do śledzenia strony oraz profili społecznościowych Toruńskiej Agendy Kulturalnej na FacebookuInstagramie.

Powrót na górę