Mini wystawa modeli statków hanzeatyckich, gra miejska związana z tematami wiślanymi i żeglugowymi, warsztaty przygotowane przez Piwnicę Hanzy czy I Toruńska Noc Muzeów – to wydarzenia zaplanowane w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Hanzy, które odbędą się w sobotę 17 maja 2025 r. Co roku w ten sposób upamiętniamy tradycje hanzeatyckie miasta.
Toruń należał do grupy miast, które uważane były za członków Wielkiej Hanzy już w XIII wieku. Po raz pierwszy został włączony w działania polityczne i organizacyjne Hanzy w 1280 roku. Wówczas to rada Lubeki zapytała rajców toruńskich, czy zgadzają się na przeniesienie kantoru kupców hanzeatyckich z Brugii do Aardenburga. Rola Torunia w historycznej Hanzie polegała przede wszystkim na pośrednictwie handlowym. Z zachodu, głównie z Flandrii importowano sukno, a także sól, wino i korzenie. Na zachód eksportowano zaś pozyskiwane w Prusach i na ziemiach polskich zboże, futra, towary leśne oraz słowacką miedź.
Historyczna Hanza przestała istnieć w 1669 roku. O jej tradycji przypominają nam dzisiaj stylizowane herby umieszczone na ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi. Wśród nich znajdują się zarówno miasta hanzeatyckie, jak i inne miejscowości, które nie były członkami Hanzy, a z którymi Toruń prowadził ożywione kontakty handlowe. Projekty herbów wykonanych ze stali, mosiądzu, czerwonawego mosiądzu i czarnego kamienia powstały w oparciu o rekonstrukcje symboli z fryzu heraldycznego, który znajdował się na fasadzie dawnego Dworu Artusa w Toruniu.
Idee hanzeatyckie ożyły po ponad 300 latach, w roku 1980, kiedy to w holenderskim mieście Zwolle odbył się pierwszy Zjazd Miast Nowej Hanzy. Toruń, pielęgnujący tradycje wiślane, nie mógł pozostać poza nim. Do dnia dzisiejszego Miasto uczestniczy w międzynarodowych zjazdach hanzeatyckich pielęgnując tym samym dawne tradycje kupieckie, dzięki którym w przeszłości tak prężnie Toruń się rozwijał.
W związku z tym w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Dzień Hanzy. W tym roku wydarzenia odbywają się 17 i 18 maja 2025 r. W programie jest między innymi mini wystawa modeli statków hanzeatyckich, gra miejska związana z tematami wiślanymi i żeglugowymi czy też warsztaty przygotowane przez Piwnicę Hanzy.
Zachęcamy do śledzenia strony oraz mediów społecznościowych Toruńskiej Agendy Kulturalnej.