English

Zasady i warunki

Cel naboru

Toruńska Agenda Kulturalna ogłasza nabór na 15. Bella Skyway Festival, który ma na celu promocję sztuki światła, a także podwyższenie poziomu i różnorodności toruńskiego programu artystycznego. W ramach naboru przyjmowane są zgłoszenia artystów z całego świata.

W tym roku toruński festiwal światła Bella Skyway Festival odbywać się będzie w dniach 20–24 sierpnia 2024 r., w godz. 20:30–00:00.

Motyw przewodni 15. Bella Skyway Festival

„Kropla drąży skałę nie siłą, lecz często padając.”
— Owidiusz

Motyw przewodni tegorocznego Bella Skyway Festival to Overflow, oznaczające nadmiar, przepełnienie i przelewanie się. Pojęcie to kojarzy się głównie z wodą, która chociaż jest tak niezbędna do życia wszystkich żywych istot zamieszkujących naszą planetę, może stać się potężną, niepowstrzymaną siłą, która niesie zniszczenie. Podobnie jak woda może być łagodnym elementem natury, który niesie z sobą życie i piękno, a jednocześnie stać się rozszalałym żywiołem, który zniszczy wszystko co stanie na jej drodze tak otaczające nas zewsząd technologia i informacje mogą mieć pozytywną i negatywną stronę.

Współczesny świat przesycony jest informacjami, które zalewają nas komunikatami za pośrednictwem Internetu, gazet i telewizji. Niemal każde z używanych przez nas na co dzień urządzeń jest podłączone do globalnej sieci – nawet tak proste urządzenie jak zegarek, którego jedyną funkcją jest mierzenie czasu zmieniliśmy w „inteligentne urządzenia” mierzące nasze tętno, ilość kroków, sprawdzające pogodę, odbierające połączenia i przekazujące powiadomienia z innych aplikacji. Jesteśmy tak bardzo przyzwyczajeni do otrzymywania „pikających” powiadomień na naszych telefonach, tabletach i komputerach, że coraz częściej młodzi ludzie, a z czasem i starsze pokolenia zaczynają odczuwać lęk przed brakiem bieżących informacji. Dlatego też gonimy za newsami zewsząd, odświeżamy nerwowo telefony i przeglądamy serwisy i staramy się wyszukiwać najbardziej efektywne sposoby na pozostanie w obiegu zawsze nowych wiadomości. Wylew wszelkich informacji jest jednak tak duży, że chociażbyśmy bardzo się starali to i tak zawsze coś nas ominie. Wzbudza to w nas stres, lęk, a finalnie poczucie nadmiaru, które nas przytłaczają. Informacje zalewają nas niczym wodospad czy fala powodziowa, wdzierając się w nasze życie codzienne.

Przez ostatnie 15 lat technologia rozwinęła się niesamowicie – współczesne media i sprzęt, którego używamy na co dzień, a które wydają się nam niezbędne do życia i funkcjonowania w społeczeństwie były niekiedy dopiero zalążkiem pomysłu. Otaczająca nas technologia i informacje nie są tylko niszczącą siłą niosącą negatywny przekaz. Potrafią przyczyniać się do powstawania rzeczy interesujących i ważnych. Media społecznościowe potrafią łączyć ludzi z całego świata, by wesprzeć słuszną sprawę. Przekazujemy za ich pośrednictwem informacje, które potrafią zmienić bieg wydarzeń i wpłynąć na życie osób mieszkających setki kilometrów od nas. Noszone przez nas urządzenia ratują życie i pozwalają wielu z nas czuć się bezpiecznie. To właśnie nowoczesne rozwiązania i technologie sprawiają, że nasza planeta staje się wyjątkowym miejscem, nie tylko pełnym zieleni, ale również miejscem gdzie technika i natura współistnieją w harmonii. Tak jak natura i wieki ewolucji inspirują ludzi przy tworzeniu wynalazków, tak cuda współczesnej inżynierii wspierają rozwój otaczającej Nas przyrody.

Podczas 15. Bella Skyway Festival chcemy oddać twórcom tę swobodę działania i dać możliwość pokazania zarówno życiodajnej jak i niszczycielskiej strony technologii i informacji. Czy wśród prac przeważać będą przytłaczające wizje negatywnych skutków Overflow? A może wręcz przeciwnie artyści pokażą, że przy odrobinie dobrych chęci, uwagi i troski możemy wykorzystać pozytywną stronę technologii, która współistnieje z zielonymi ostojami miejskiej przyrody.

Katalog instalacji

Zgodnie z tegorocznym motywem przewodnim festiwalu podczas wyboru prac szczególną uwagę poświęcimy instalacjom, które wpisują się w idee kopernikańską oraz ekologii i dbania o środowisko. Szczególne zainteresowanie Organizatora będą wzbudzać instalacje, które będą wpływać na ograniczenie śladu węglowego, wykorzystanie materiałów z recykling lub zastosowanie rozwiązań pozwalających na ograniczenie zużycia energii np.:

  • instalacje, które wykorzystują światło odbite;
  • wykorzystują energię w całości lub częściowo pozyskaną z baterii solarnych lub innych odnawialnych źródeł.

Profil artystów

Open Call w ramach 15. Bella Skyway Festival skierowany jest do wszystkich artystów i twórców, niezależnie od narodowości, którzy realizują swoje projekty w ramach działań multimedialnych, nowych mediów oraz szeroko pojętej sztuki światła. Prace zgłoszone w naborze mogą należeć do szerokiego spektrum instalacji poczynając od rzeźb, poprzez multimedialne projekcje wielkoformatowe i mappingi 3D po nietypowe instalacje przestrzenne.

Tryb naboru Open Call

Nabór w ramach 15. Bella Skyway Festival odbywać się będzie według następujących ram:

  • zgłaszanie projektów: do 12 maja 2024 roku artyści mogą zgłaszać swoje prace przez elektroniczny formularz dostępny pod adresem https://www.tak.torun.pl/open_call/pl/.
  • etap oceniania zgłoszeń: po zakończeniu naboru Organizator wyłoni artystów, których prace zostaną włączone w program tegorocznego wydarzenia.
  • kontakt z wybranymi artystami: w przeciągu kilku tygodni Toruńska Agenda Kulturalna skontaktuje się z autorami wybranych projektów w celu ustalenia szczegółów oraz podpisania umów.

Przetwarzanie danych uczestników naboru

Biorąc udział w naborze artysta, bądź grupa artystyczna zgadza się na przetwarzanie danych osobowych przez Toruńską Agendę Kulturalną (z siedzibą w Toruniu, ul. Marii Konopnickiej 13/4) zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 obejmującym przesyłanie informacji drogą elektroniczną lub pocztową. Zgoda obejmuje przetwarzanie danych osobowych w przyszłości, o ile nie zmieni się cel przetwarzania. Artyści, bądź grupy artystyczne, które biorą udział w naborze mają także prawo dostępu do treści własnych danych osobowych oraz ich poprawiania, jak również prawo wniesienia w każdym czasie sprzeciwu wobec ich przetwarzania.

Organizator

Organizatorami 15. Bella Skyway Festival są Miasto Toruń oraz Toruńska Agenda Kulturalna.

Toruńska Agenda Kulturalna

W sprawach związanych z Bella Skyway Festival prosimy o kontakt z koordynator festiwalu Panią Alicją Grajek – mailowo pod adresem a.grajek@tak.torun.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu +48 696 377 005


Często zadawane pytania

Gdzie i kiedy odbywa się festiwal?

Festiwal organizowany jest w Toruniu, miejscu narodzin Mikołaja Kopernika, mieście z bogatą historią i tradycją. To miasto, którego zespół staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to także gród bogaty w atrakcje kulturalne. To tu co roku odbywają się prestiżowe wydarzenia takie jak Bella Skyway Festival, Festiwal Teatrów Ulicznych, EnergaCamerimage, Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura czy Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica.

15. Bella Skyway Festival w tym roku odbywać się będzie w dniach 20–24 sierpnia 2024 roku, codziennie w godz. 20:30–00:00.

Jaki jest obszar festiwalu?

Bella Skyway Festival odbywa się w sercu miasta, na terenie toruńskiego zespołu staromiejskiego oraz jego bezpośrednim sąsiedztwie. Wydarzenie nierozerwalnie związane jest z gotycką architekturą Torunia i co roku podkreśla jej piękno. Poniższa mapa prezentuje potencjalny zakres festiwalu na bazie poprzednich edycji festiwalu.

Czy festiwal jest imprezą plenerową?

Bella Skyway Festival to przede wszystkim wydarzenie o otwartej i plenerowej formule. Zakłada prezentację instalacji i projekcji na otwartym powietrzu, nie wyklucza jednak, jeśli tak zakłada zgłoszony projekt, prezentacji instalacji/mappingu wewnątrz budynku.

Czy artysta lub grupa może zgłosić do naboru więcej niż jeden projekt?

Tak, artysta lub grupa mogą zgłosić więcej niż jeden projekt, jednak każda praca powinna zostać wysłana jako oddzielne zgłoszenie.

Czy jako artysta mogę wybrać sobie lokalizację instalacji? Czy jest określona lista lokalizacji na instalacje?

Nie, nie ma określonej listy lokalizacji – artysta ma prawo zgłosić instalację site-specific, czyli zaprojektowaną w ramach wybranej przez siebie lokalizacji. Warto jednak pamiętać, że musi być to instalacja znajdująca się na wyznaczonym obszarze festiwalu. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do propozycji zmiany lokalizacji.

Jaka jest przewidziana kwota na pojedynczą instalację?

Kwota przewidziana na poszczególne instalacje zależna jest od samego projektu. Artysta w składanym wniosku proponuje rozwiązania budżetowe (koszt powstania instalacji, honorarium, noclegi, itd.).

Gdzie i kiedy mogę złożyć swoją propozycję?

Artyści mogą przesyłać swoje projekty w ramach naboru wyłącznie przez formularz elektroniczny znajdujący się na stronie: https://www.tak.torun.pl/open_call/pl/.

Propozycje można składać do dnia 12 maja 2024 roku.

Nie mogę przesłać załączników – co teraz?

W przypadku problemów technicznych z formularzem prosimy o kontakt z koordynatorem 15. Bella Skyway Festival Alicją Grajek – mailowo pod adresem a.grajek@tak.torun.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu +48 668 411 753

Jak wybierane są propozycje instalacje i projekcje?

Po zakończonym naborze wszystkie prace zostają poddane ocenie Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Każde zgłoszenie oceniane jest pod kątem poprawności zgłoszenia, merytoryki, a także poziomu artystycznego i zgodności z motywem 15. Bella Skyway Festival.

Jeśli mój projekt zostanie wybrany, to co dzieje się dalej?

Z artystami wyłonionych zgłoszeń skontaktujemy się osobiście w okresie kilku tygodni od zakończenia naboru. W następnych tygodniach omawiamy proces uczestnictwa w festiwalu i związane z tym formalności.

Skip to content