English English

Open Call: Karta zgłoszenia

Termin zgłoszeń upłynął 3 maja 2023 r.

Motyw przewodni 14. Bella Skyway Festival to
„Marzyciele z zielonej planety”.

Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń.
– Eleanor Roosevelt

W 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika ‒ jednego z najsłynniejszych astronomów w historii, który dzięki swojemu uporowi w dążeniu do celu oraz wyobraźni pozwalającej spojrzeć poza to co widać, otrzymał miano tego, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Toruński uczony, twórca rewolucyjnego dzieła De revolutionibus orbium coelestiumO obrotach sfer niebieskich, spędził całe lata patrząc w niebo i próbując znaleźć sens w ruchu planet i gwiazd. Jego nieograniczona wyobraźnia marzyciela pozwoliła mu dostrzec to, co przez wieki umykało innym uczonym – Ziemia nie jest centrum wszechświata, a wręcz przeciwnie, razem z innymi planetami podróżuje po swojej orbicie dookoła jaśniejącej Gwiazdy.

Tegoroczny motyw przewodni Bella Skyway Festival to Marzyciele z zielonej planety. Jako dzieci całe dnie spędzaliśmy dając ponieść się naszej wyobraźni i uciekając w krainę marzeń. Jako dorośli często zapominany, o tym jak łatwo jest oddać się marzeniom i fantazjom. W otaczającej nas szarej rzeczywistości ignorujemy to delikatne światło gwiazd, próbujące dotrzeć do nas  przez szum miast i pozwalamy by słowa krytyki podcinały nam skrzydła. Jednak zawsze istniały miejsca pełne magii i inspiracji. Kraina Czarów ukrywająca się w króliczej dziurze, Narnia, do której przejście znajdowało się w szafie czy wreszcie Nibylandia, do której drogę wskazywały gwiazdy ‒ chociaż zupełnie różne od siebie, przepełnione zielenią i przyrodą stanowiły miejsca, w których Marzyciele mogli zawsze znaleźć chwilę wytchnienia i inspiracji.

Odwaga Kopernika by nie tylko marzyć, ale również mówić na głos o swoich odkryciach zmieniła oblicze nauki i wprawiła w ruch tryby, które dały początek licznym odkryciom i zmieniły świat. To dzięki ludziom wystarczająco odważnym by marzyć następują zmiany. Dzięki ich wyobraźni otaczający nas świat staje się bardziej nowoczesny, piękniejszy, bardziej ekologiczny i bardziej dostępny. Marzyciele, którzy nie zapomnieli jak korzystać z dziecięcej wyobraźni zmieniają naszą codzienność oraz planetę. To właśnie nowoczesne rozwiązania i technologie tworzone przez prawdziwych Wizjonerów sprawiają, że nasza planeta staje się wyjątkowym miejscem, nie tylko pełnym zieleni, ale również miejscem gdzie technika i natura współistnieją w harmonii. Tak jak natura i wieki ewolucji inspirują ludzi przy tworzeniu wynalazków, tak cuda współczesnej inżynierii wspierają rozwój otaczającej Nas przyrody.

Dlatego w tym roku podczas 14. Bella Skyway Festival chcemy oddać twórcom tę swobodę działania. Podobnie jak Kopernik ponad pięć wieków temu spójrzmy w gwiazdy i uwolnijmy tę dziecięcą fantazję, która pozwoli nam odkryć nowe, nieznane doznania. Tegoroczny festiwal będzie idealną okazją, by pokazać wszystkim zgromadzonym na toruńskich ulicach, że wśród nas nadal żyje wielu Marzycieli i potrafią oni zmieniać świat na lepsze i inspirować do dbania o naszą zieloną planetę. Pokażcie nam jak wyglądają Wasze krainy sennych marzeń… Czy podobnie do Nibylandii ukryte są wśród niezliczonych gwiazd czy może wręcz przeciwnie schowane są głęboko w Ziemi? Dokąd zaprowadzą Was ukryte ścieżki wyobraźni? Czy podobnie jak Kopernik odważycie się spoglądać poza horyzont? Czy może odkryjecie przed widzami zupełnie nowy, nieznany świat pełen dziwów? A może wręcz przeciwnie pokażecie im, że przy odrobinie dobrych chęci, uwagi i troski możemy znaleźć magię w otaczającej nas przyrodzie, zielonych ostojach, które współistnieją w świecie pełnym technologii.

Katalog instalacji

Zgodnie z tegorocznym motywem przewodnim festiwalu podczas wyboru prac szczególną uwagę poświęcimy instalacjom, które wpisują się w idee kopernikańską oraz ekologii i dbania o środowisko. Szczególne zainteresowanie Organizatora będą wzbudzać instalacje, które będą wpływać na ograniczenie śladu węglowego, wykorzystanie materiałów z recyklingu lub zastosowanie rozwiązań pozwalających na ograniczenie zużycia energii np.:

  • instalacje, które wykorzystują światło odbite;
  • wykorzystują energię w całości lub częściowo pozyskaną z baterii solarnych lub innych odnawialnych źródeł.

Skip to content