Toruńska Agenda Kulturalna

Pierwszy odcinek e-warsztatów tanecznych

Środa, 6 maja 2020 r.

Toruńska Agenda Kulturalna, zachęca, by czas spędzony w domu wykorzystać kreatywnie, a przy okazji pozyskać kilka nowych umiejętności. Pomóc w tym może kulturalna oferty on-line prowadzona w ramach akcji #TAKzostanwdomu. Na stronie poświęconej projektowi ruszył dzisiaj kolejny cykl e-warsztatów, tym razem poświęconych tańcu.

Ministerstwo Zdrowa zachęca do dalszego pozostawania w domu. Chcąc uprzyjemnić ten czas mieszkańcom, toruńskie instytucje kultury przeniosły się do Internetu i z każdym dniem oferują coraz bardziej rozbudowaną ofertę e-kultury. Toruńska Agenda Kulturalna również przychyla się do obowiązujących zaleceń i radzi – #TAKzostanwdomu i korzystaj z kolejnych atrakcji kulturalnych w wersji on-line!

Trzy proste kroki do tańca

Jeżeli przez ciągłe siedzenie w domu rozpiera Was energia to zachęcamy do zapoznania się z nowym cyklem warsztatów on-line, tym razem poświęconych tańcu. W pierwszym odcinku  instruktorka tańca i wodzirej Katarzyna Kostańska prezentuje kilka prostych kroków, które z pewnością przydadzą się w przyszłości na imprezach, a obecnie mogą być wykorzystane do umilenia czasu w domu młodszym pasjonatom tańca.  

Katarzyna Kostańska jest certyfikowanym instruktor tańca, folklorystą oraz animatorem Stowarzyszenia tARTak. Na co dzień pracuje jako instruktor w toruńskiej szkole tańca W TAN i toruńskim Domu Muz oraz nauczycielka tańca w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza”. Zajmuje się również choreografią spektakli teatralnych, a weekendami prowadzi imprezy jako wodzirej. Szczególne miejsce w jej roztańczonym sercu zajmują niestylizowane formy tańca, oparte na prowadzeniu mężczyzny i podążaniu kobiety, mające na celu czystą zabawę okraszoną nutką zaskoczenia i ekscytacji.

Konkurs dla miłośników tańca

Jeżeli warsztaty z Kasią Kostańską zainspirują Was do ruszenia w tan, to zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie zorganizowanym w ramach tegorocznych obchodów Święta Tańca. Razem z toruńskimi szkołami tańca Jagielski Dance Projekt i Urban Dance School oraz FORMACJĄ MIX z SP 10 w Toruniu, czekamy na Wasze zgłoszenia do 10 maja 2020 roku.

Zadanie czekające na uczestników jest niezwykle proste, jednak wymagać będzie energii, dobrego nastawienia i ruchu! Wystarczy wybrać jedną piosenkę z zaproponowanej przez organizatorów poniżej listy utworów i przygotować do niej krótki układ taneczny, nie dłuższy niż 5 minut. Nagranie z zaprezentowanym układem należy wstawić na stronę wydarzenia na Facebooku. Na autorów trzech najlepszych pokazów czekają nagrody pieniężne w wysokości 500 zł, 300 zł i 200 zł! Więcej informacji oraz regulamin konkursu znajdziecie na stronie Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Na stronie znajduje się również lista utworów, z której należy skorzystać przy tworzeniu nagrań.

Naucz się tworzyć własną muzykę!

Niedługo na stronie #TAKzostanwdomu pojawi się kolejny odcinek warsztatów z produkcji muzyki. W tej serii widzowie poznają podstawy pracy w programie Ableton Live – jednego z najpopularniejszych programów do tworzenia muzyki. E-warsztat pozwoli na stworzenie swoich pierwszych produkcji muzycznych, całkowicie od podstaw, mając do dyspozycji jedynie komputer i program.

W rolę nauczyciela wcielił się Steve Nash, znany toruński Dj i producent muzyczny, kompozytor i pianista od lat na stałe związany z Toruniem. Trzykrotny mistrz świata International DJ Association w latach 2012, 2013 i 2015, wicemistrz Sample Music Festival z 2017 roku. Twórca projektu Steve Nash & Turntable Orchestra, który nowatorsko łączy muzykę klasyczną z elektroniczną i jazzem i turntablizmem. Współpracował z wykonawcami muzyki takimi jak np. O.S.T.R., Małpa, Grubson, a w ramach Męskiego Grania 2016 także z Tomaszem Organkiem, Dawidem Podsiadłoi z O.S.T.R.

TAK-kol-warsztaty

Więcej warsztatowych atrakcji

Toruńska Agenda Kulturalna poleca także inne cykle e-warsztatowe w ramach akcji #TAKzostanwdomu. Niedawno opublikowany został drugi odcinek z serii e-warsztatów wokalnych. Wioleta Markowska radziła w nim jak należy dobierać repertuar oraz czym sugerować się przy wyborze piosenek. W pierwszym odcinku cyklu  przedstawiła natomiast kilka prostych ćwiczeń, które pomogą zadbać o głos i odpowiednio przygotować się do występu.

Lena Paracka-Werner w trzecim odcinku warsztatów foto on-line rozważała kwestie tego, co sprawia, że zdjęcia są ciekawe i zapadają nam w pamięć. Wcześniejsze odcinki cyklu poruszały tematykę opowiadania historii poprzez fotografie oraz rozważania na pytanie: dlaczego w ogóle robimy zdjęcia.

Wszystkie odcinki e-warsztatów można obejrzeć na stronie akcji pod adresem https://www.tak.torun.pl/TAKzostanwdomu/ oraz na kanale YouTube Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Retransmisje letnich koncertów

Przypominamy także o retransmisjach letnich koncertów, które do odsłuchania są na stronie #TAKzostanwdomu. Dostępne są niepublikowane wcześniej nagrania z występów ze Sceny Letniej z 2019 roku. Posłuchać można zarówno występu Danny’ego Handleya, wokalisty i gitarzysty The Animals and Friends, jak i inowrocławskiej kapeli Stara Szkoła. A już niedługo udostępnione zostaną kolejne retransmisje.

Możesz współtworzyć e-kulturę z nami!

W ramach akcji #TAKzostanwdomu Toruńska Agenda Kulturalna zachęca do dzielenia się także własnymi propozycjami kulturalnymi! Nadesłane akcje, filmy, e-warsztaty i wszelkiego rodzaju inne kulturalne działania będą na bieżąco udostępniane na stronie #TAKzostanwdomu oraz w ramach mediów społecznościowych instytucji. W ten sposób każdy z nas może stać się częścią akcji #TAKzostanwdomu. Wszelkie propozycje prosimy przesyłać na adres: zostanwdomu@tak.torun.pl

Aby być na bieżąco z działaniami w ramach akcji #TAKzostanwdomu polecamy śledzić stronę internetową projektu, a także fanpage Toruńskiej Agendy Kulturalnej na Facebooku i konto na Instagramie.

* * *

Koordynatorem akcji są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+