Toruńska Agenda Kulturalna

Tanecznym krokiem przez 5. Festiwal Teatrów Ulicznych w Toruniu

Wtorek, 23 lipca 2019 r.

5. Festiwal Teatrów Ulicznych w Toruniu dotarł do półmetka! Klasyczne dzieło Szekspira w technice marionetek podwodnych, ogniowa komedia uliczna czy spektakl grany przez aktorów niewidomych – to tylko część wciąż bogatego programu festiwalu! A już w ten weekend, 27 i 28 lipca na Rynku Staromiejskim austriacki teatr Belle Etage z dwoma wyśmienitymi walk acts – „Timetraveler” oraz „Tango? Si, Tango!”. Partnerem wydarzenia jest Austriackie Forum Kultury. Wstęp wolny!

Za nami kolejne wydarzenia Festiwalu Teatrów Ulicznych. Tym razem wspólnie uczciliśmy 50. rocznicę lądowania na Księżycu, a także wyruszyliśmy w miasto w poszukiwaniu bohaterów dramatów Szekspira. Jednak program festiwalu wciąż jest bogaty – przed nami jeszcze spektakl „Hamlet”, kolejny koncert w ramach muzycznej odsłony wydarzenia, akrobatyczne „Szafa Szow”, czy komediowi „Piraci”. Wszystkim tym, którym spodobał się natomiast improwizacyjny charakter „Szekspira. Miasto” również w ten weekend czeka nie lada gratka – w programie Belle Etage!

Podróże w czasie i tango

Już 27 i 28 lipca, o godz. 17:00 na Rynku Staromiejskim wystąpi austriacki teatr Belle Etage,. Artyści gościli rok temu na Festiwalu Teatrów Ulicznych spektaklem „[Dream!]”, czyli mieszaniną elementów gimnastyki artystycznej, pantomimy, akrobatyki, elementów ulicznych, które w połączeniu tworzyły surrealistyczną i bajeczną a także nowoczesną opowieść. W tym roku austriacka grupa zaprezentuje coś zgoła odmiennego i skupionego na jeszcze większej interakcji z widzem.

 

Festiwal Teatrów Ulicznych 2019 — Belle Etage
Pobierz afisz wydarzenia

Zarówno w weekend publiczność będzie mogła wziąć w dwóch tzw. walk actach. W sobotę będzie to „Timetraveler”, w niedzielę „Tango? Si, Tango!”. W każdym z nich dominować będzie artystyczna swoboda, pantonima i doskonały humor. Warto będzie wybrać się 27 i 28 lipca całymi rodzinami!

Dwa walk acts, które zaprezentuje Belle Etage, będą miały inną formę niż dotychczasowe spektakle w ramach 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu. Artyści w specjalnych kostiumach będą spacerować po Rynku Staromiejskim i wchodzić w bezpośredni kontakt z publicznością. Nie będzie zatem wygrodzonej sceny, ani scenariusza – jedynie czysta improwizacja, wiele interakcji z widzami, a także dużo śmiechu oraz radości – przekonuje Krzysztof Szatkowski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Pierwszego dnia, 27 lipca, publiczność spotka się z bohaterami „Timetaveller” – Fidą i Fredem, dwójką głupiutkich i chaotycznych (podobnież najbardziej na świecie) fotografów. Każdy z widzów będzie mógł wziąć do domu zdjęcie wykonane przez artystów, analogową pamiątkę, rzadką, w świecie opanowanym przez cyfrowe urządzenia.

Dzień później, 28 lipca, torunianie i przyjezdni turyści poznają bohaterów kolejnego walk actu, czyli „Tango? Si, Tango!”. Tym razem będzie to dwójka pasjonatów, którym miłość do tanga nie pozwala przestać zapraszać ludzi do tańca. Jak to w tango, między tańczącymi zawsze coś jest, a że w tym wypadku czasami to samochód, czasami wózek, czasami nogi, które odmawiają posłuszeństwa… to już zupełnie inna historia!

Partnerem wydarzenia jest Austriackie Forum Kultury.

Sierpień z Hamletem, bluesem i szafą

W sierpniu także czekają nas wielkie teatralne, i nie tylko, emocje! 3 sierpnia o godz. 17:00 na Dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego (ul. Zaułek Prosowy 1), Walny-teatr, wystawi intrygującą reinterpretację klasycznego dzieła Szekspira. „Hamlet” to spektakl zrealizowany w autorskiej technice marionetek podwodnych. opowiada o zemście Ducha zamordowanego Ojca realizowanej dłońmi żywego syna – Hamleta. Ten przypadkowo wtajemniczony w Inną Rzeczy Wistość – pozagrobową – naznaczony odpowiedzialnością doświadczenia transcendencji a zarazem bezradny wobec własnej niedoskonałości próbuje wymknąć się konieczności mordu, który kreuje Duch Ojca, jednak na próżno.

Dzień później, 4 sierpnia o godz. 15:30, w ramach muzycznej odsłony 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu, wystąpi Big Joe Stolle & Band. Scena na Wiśle wypełni blues wprost z Berlina. Usłyszymy gitary, harmonijkę, a także wokale jednego z najsłynniejszych berlińskich shoutersów (krzykaczy) bluesowych. Big Joe Stolle to muzyk z ponad 40-letnim doświadczeniem scenicznym. Jego mocny, szorstki głos zachwycił jego fanów, a swoje umiejętności gry na harmonijce ustnej wielokrotnie pokazywał u boku takich międzynarodowych sław jak: Champion Jack Dupree, Charly Musselwhite i Jack Bruce.

Następnie 5. Festiwal Teatrów Ulicznych w Toruniu wróci po krótkiej przerwie, 30 sierpnia, spektaklem w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze. Od godz. 17:00 na Rynku Staromiejskim młodsi i starsi widzowie będą mogli zobaczyć widowisko „Szafa Show”. Jak przekonują sami twórcy to zabawna, ogniowa komedia uliczna, w której wszystko może się zdarzyć. Trzy niezwykłe postacie – Ninja, Panda i dyrektor cyrku Santiago – wykonają ekscytujący spektakl pełen niespodziewanych zwrotów akcji.

Warto pamiętać, że nie będą to ostatnie spektakle w ramach festiwalu. We wrześniu  „Piraci” i spektakl Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego ITAN! Więcej informacji wkrótce!

Weź udział w konkursie!

Wciąż jest szansa, aby wziąć udział w instagramowym konkursie w ramach festiwalu. 5. Festiwal Teatrów Ulicznych w Toruniu to przecież wydarzenie, podczas którego artyści z Polski i Europy, snują ciekawe opowieści i przedstawiają humorystyczne historie. To wydarzenie, które wzrusza, bawi i zmusza do refleksji. W tym roku Toruńska Agenda Kulturalna zaprasza do wspólnego tworzenia historii także i widzów! Wystarczy konto na Instagramie i niezbadane pokłady kreatywności, aby wziąć udział w konkursie „Teatralne InstaStory”. Wykonaj relację złożoną z kilkunastu InstaStories i opowiedz nam własną historię z 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu.

Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać relację w serwisie Instagram z jednego spektaklu lub całego festiwalu. Następnie należy dodać relację do sekcji „Wyróżnione relacje” na własnym profilu w serwisie, po czym przesłać ją w wiadomości prywatnej na Instagramie do Toruńskiej Agendy Kulturalnej (użytkownik: @tak.torun.pl). Relacje należy przesyłać do 8 września 2019 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 20 września 2019 roku poprzez stronę internetową Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Więcej informacji na stronie: https://www.tak.torun.pl/a/736.

 

***

Wstęp wolny na wszystkie spektakle festiwalu

Program festiwalu i informacje o zbliżających się festiwalach na stronie: http://festiwalteatrowulicznych.pl/

***

Project „Culture Factory” podczas 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu

Także podczas 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu realizowany jest projekt „Culture Factory”, w ramach programu Europejskiego Korpusu Solidarności Projekt Wolontariat. Podczas projektu w pracy Toruńskiej Agendy Kulturalnej uczestniczy wolontariuszka z programu, która zaangażowana jest we współtworzenie wydarzeń organizowanych przez TAK (takich jak Archipelag Zabawy, Festiwal Teatrów Ulicznych, Bella Skyway Festival, itd.).

Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Korpusu Solidarności.

***

Organizatorami Festiwalu Teatrów Ulicznych są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Sponsorem festiwalu jest Stellar Fireworks. Wydarzenia współfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Wydarzenia współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna. Partnerem wydarzenia jest Austriackie Forum Kultury.

***

FTU 2019

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+