Toruńska Agenda Kulturalna

Jesteś tutaj: O nas » Aktualności

Włoski Instytut Kultury w Warszawie jest na TAK!

Poniedziałek, 2 lipca 2018 r.

Niezwykle miło nam poinformować, że do grona partnerów Toruńskiej Agendy Kulturalnej dołączył Włoski Instytut Kultury w Warszawie, który będzie nas wspierał przy organizacji dwóch interesujących wydarzeń kulturalnych przygotowanych przez włoskich artystów – spektaklu „Cafe Eurøpa” w wykonaniu grupy Ondadurto Teatro w ramach Festiwalu teatrów Ulicznych i laserowego pokazu grupy AreaOdeon w ramach Bella Skyway Festival!

Zachwycające “Cafe Eurøpa” na toruńskim Festiwalu Teatrów Ulicznych!

Fascynujące machiny, fajerwerki, projekcje wideo i zjawiskowy teatr gestu – tak zapowiada się plenerowy spektakl „Cafe Eurøpa” w wykonaniu włoskiej grupy Ondadurto Teatro, który będzie jednym z głównych punktów programu tegorocznej, czwartej edycji Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu. Jak co roku przez cały okres wakacji w gotyckiej architekturze toruńskiego Starego Miasta, odbędzie się kilkanaście fascynujących wydarzeń plenerowych. 

Festiwal Teatrów Ulicznych — Cafe Eurøpa
Pobierz afisz wydarzenia

Z całą pewnością toruńską publiczność zachwyci włoska grupa Ondadurto Teatro, która niecodziennym spektaklem „Cafe Eurøpa” zaszczyci festiwal już 14 lipca o godz. 22:00 i 15 lipca o godz. 21:30 przy parkingu Areny Toruń. Działania tej grupy teatralnej oscylują głównie wokół teatru fizycznego, sztuki cyrkowej oraz teatru gestu – spodziewać się więc będzie można nie lada widowiska!

To będzie zdecydowanie niezwykłe przedstawienie. Występy i pokazy Ondadurto łączą użycie dużych obiektów w ruchu, machin, fajerwerków, wody, projekcji wideo i muzyki. Realizacje Ondadurto Teatro można każdego roku zobaczyć zarówno we Włoszech, jak i Niemczech, Hiszpanii, Francji, Danii, czy Rumunii, a także Chile, Meksyku, Korei Południowej i Rosji. Grupa realizowała również projekty wymiany kulturalnej w Tajlandii, Indiach i na Kubie – przybliża Przemysław Draheim, Rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Spektaklem „Cafe Eurøpa”, teatr Ondadurto czerpie przyjemność z wyśmiewania się z przywar i hipokryzji ludzkości. Luźno oparty na arcydziele kinowym „Dogville” Larsa von Triera i tragikomicznej sztuce „Wizyta starszej pani” Friedricha Dürrenmatta, „Cafe Eurøpa”  jest alegorią nowoczesnego społeczeństwa, groteskową opowieścią, w której  do rzeczywistości przenika poezja, a do świata snów – okrucieństwo codziennego życia. Z uwielbieniem dla paradoksu i prowokacji, spektakl tropi zepsucie ludzkiej natury.

Ondadurto Teatro to grupa teatralna założona w 2005 roku w Rzymie. Ich działania oscylują głównie wokół teatru fizycznego, sztuki cyrkowej oraz teatru gestu. Zróżnicowane techniki ekspresji tworzą mocny język wizualny, przy pomocy którego artyści potrafią wchodzić w interakcje z ludźmi w każdym wieku, z każdej grupy etnicznej i kulturowej oraz dotrzeć do międzynarodowej publiczności.

Więcej informacji pod adresem: www.festiwalteatrowulicznych.pl.

 

Laserowa symfonia zagra na toruńskim Bella Skyway Festival!

Włoska interaktywna instalacja z wykorzystaniem laserowego mappingu na jednym z największych festiwali światła w Europie. Najlepsze wydarzenie kulturalne lata” 2015 roku, najlepszy produkt turystyczny Polski w 2014 roku i ponad 380 000 widzów podczas ostatniej edycji – Bella Skyway Festival w Toruniu, szczególnie z takimi atrakcjami jak mapping grupy AreaOdeon, to gwarancja udanej zabawy. 10. edycja imprezy zbliża się wielkimi krokami — wystartuje 21 sierpnia i zakończy się 5 dni później.
 
Bella Skyway Festival to zachwycające instalacje, zapierające dech w piersiach mappingi 3D oraz oryginalne akcje specjalne wpisane w gotycką Starówkę Torunia. W tym roku motywem przewodnim, który będzie widoczny w przeróżnych pracach artystów jest energia. Jedną z ciekawszych atrakcji podczas festiwalu będzie interaktywna instalacja „Laser Symphony”, w której nieustannie zmieniająca się choreografia światła i dźwięku jest determinowana poprzez ruch widzów. W atmosferze podobnej do snu, tańczące promienie laserów, mnożące się przy ziemi, nabierające objętości w górze, wydobywają z otaczającej architektury każdy szczegół jej geometrii. Harmonia sugestywnych dźwięków, rozpływających się dookoła widzów, dopełnia i ubogaca przestrzeń artystycznej kontemplacji.

Każda wiązka lasera przy ziemi jest powiązana z konkretną nutą muzycznej skali i wyzwala w czasie rzeczywistym sugestywny dźwięk. Dźwięk ulega zmianie w momencie, gdy widz przecina promień. Laserowa projekcja w górze reaguje z kolei na zmiany wywołane przez publiczność w dole, podkreślając detale architektoniczne roztańczonymi wiązkami laserów.

AreaOdeon to włoski zespół powołany w 2005 roku, którego ideą jest upowszechnianie eksperymentowania i nowoczesnych badań do zastosowania w sztuce i współczesnej kulturze, zdefiniowanych jako narzędzia zaangażowania i aktywnego udziału społeczeństwa. W tym celu AreaOdeon na stałe współpracuje z wieloma partnerami krajowymi i międzynarodowymi. Głównym obszarem działalności zespołu są realizacje multimedialnych instalacji i projekcji, audiowizualny mapping 3D, projekty z zakresu marketingu artystycznego i kulturalnego, wystawy, festiwale oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Symfonia Laserów była dotąd prezentowana podczas festiwali światła w Cremonie i Messinie we Włoszech oraz w stolicy Łotwy.

 

Więcej informacji, a także pełen program festiwalu na stronie: http://www.bellaskyway.pl/pl/

 ***

Sponsorem Festiwalu Teatrów Ulicznych  jest dostawca ciepła dla Miasta Torunia — spółka PGE Toruń należąca do grupy PGE Energia Ciepła.

Partnerem wydarzeń jest Włoski Instytut Kultury w Warszawie. Wydarzenia współfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Wydarzenia współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

***

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+