Toruńska Agenda Kulturalna

Rozpoczynamy Festiwal Teatrów Ulicznych z „Telephone love party”!

Środa, 27 czerwca 2018 r.

Zjawiskowe przedstawienia oparte na połączeniu muzyki, światła, sztuki cyrkowej w postaci widowisk ulicznych zarówno z Polski, jak i innych krajów europejskich, w tym Włoch, Austrii, Rosji, Litwy i Estonii. Już pod koniec czerwca, a następnie w lipcu, sierpniu i wrześniu trwać będzie kolejna edycja Festiwalu Teatrów Ulicznych, a podczas niej łącznie kilkanaście wydarzeń plenerowych prezentowanych w otwartej przestrzeni publicznej toruńskiej Starówki oraz w bliskiej okolicy. Pierwszy i zarazem szczególny, bo premierowy spektakl – „Telephone love party” w wykonaniu Fundacja CircArt już 30 czerwca!

Tegoroczna edycja Festiwalu Teatrów Ulicznych zapowiada się niezwykle ciekawie. Pierwszą z atrakcji będzie otwierająca festiwal premiera spektaklu „Telephone love party” w wykonaniu Fundacji CircArt. To pokaz, który zostanie wyprodukowany na potrzeby Festiwalu Teatrów Ulicznych – co zdarza się pierwszy raz w historii imprezy! Pokaz odbędzie się na Rynku Staromiejskim w dwóch terminach 30 czerwca i 1 lipca 2018 roku o godz. 21:30. Zapowiada się niezwykłe show – pełne kolorowych strojów, rozbrajającego humoru i refleksji na temat nas samych.

Od wielu lat próbujemy oswoić kanały komunikacji pośredniej – telefon komórkowy, Internet. W wirtualnej rzeczywistości bardzo łatwo jest się zagubić. Na to nakłada się problem kontaktów międzyludzkich – zdarza się, że oczarowani możliwościami trzecich mediów  zatracamy poczucie rzeczywistości  zaczynamy wierzyć w wirtualną rzeczywistość, zastępuje ona prawdziwe relacje międzyludzkie – tłumaczą twórcy spektaklu.

Klaunada „Telephone love party” jest zatem impresją na temat wyżej opisanej sytuacji. Pięciu bohaterów: Al, Aldon, Raf, Domin i Woco poszukują miłości, upragnionej Dulcynei. W serii zdarzeń połączonych ogólną ideą poszukiwania jedynej miłości, bohaterowie razem z widzami przeżyją zabawne, ale zmuszające do refleksji sytuacje. Interakcje między aktorami, a widownią będą oparte na życzliwości, poczuciu humoru, budowaniu pozytywnej atmosfery. Wstęp wolny.

Festiwal Teatrów Ulicznych — Telephone Love Party
Pobierz afisz wydarzenia

Z całą pewnością toruńską publiczność zachwyci włoska grupa Ondadurto Teatro, która zjawiskowym spektaklem Cafe Eurøpa” zaszczyci festiwal już 14 lipca o godz. 22:00 i 15 lipca o godz. 21:30 przy parkingu Areny Toruń. Działania tej grupy teatralnej oscylują głównie wokół teatru fizycznego, sztuki cyrkowej oraz teatru gestu – spodziewać się więc będzie można nie lada widowiska!

To będzie zdecydowanie niezwykłe przedstawienie. Występy i pokazy Ondadurto łączą użycie dużych obiektów w ruchu, machin, fajerwerków, wody, projekcji wideo i muzyki. Realizacje Ondadurto Teatro można każdego roku zobaczyć zarówno we Włoszech, jak i Niemczech, Hiszpanii, Francji, Danii, czy Rumunii, a także Chile, Meksyku, Korei Południowej i Rosji. Grupa realizowała również projekty wymiany kulturalnej w Tajlandii, Indiach i na Kubie – przybliża Przemysław Draheim, Rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Spektaklem „Cafe Eurøpa”, teatr Ondadurto czerpie przyjemność z wyśmiewania się z przywar i hipokryzji ludzkości. Luźno oparty na arcydziele kinowym „Dogville” Larsa von Triera i tragikomicznej sztuce „Wizyta starszej pani” Friedricha Dürrenmatta, „Cafe Eurøpa” jest alegorią nowoczesnego społeczeństwa, groteskową opowieścią, w której do rzeczywistości przenika poezja, a do świata snów – okrucieństwo codziennego życia. Z uwielbieniem dla paradoksu i prowokacji, spektakl tropi zepsucie ludzkiej natury.

W sierpniu w przestrzeni toruńskiej Starówki zobaczymy także dwa równie ciekawe przedstawienia. Jednym z nich będzie Moonsters” autorstwa rosyjskiej grupy Mr Pejo`s Wandering Dolls, czyli liryczne i zabawne, interaktywne przedstawienie wykonywane przez aktorów w maskach, którzy przeniosą toruńską publiczność w świat marzeń. Drugim natomiast będzie akrobatyczny i pełen zadumy spektakl „[Dream!]” w wykonaniu austriackiego duetu Belle Etage.

We wrześniu nie zabraknie także równie ciekawych polskich akcentów. Dla najmłodszych w Fosie Zamkowej czekać będzie intrygująca interpretacja przygód chłopca z klasycznych opowiadań R. Kiplinga, czyli Księga Dżungli” w wykonaniu Teatru Baj Pomorski. Następnego dnia widzowie będą mogli zobaczyć także niezwykle poruszającą opowieść „Józef i Maria”. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Teatrów Ulicznych ważny też będzie dobry humor, co udowodni Grupa Kabaretowa Seniora, która w ramach projektu prowadzonego przez Fundację Pro Theatro, zrealizuje spektakl uliczny pt. Kobieta też człowiek”. Natomiast na pytania o to, czym jest szczęście i jak je znaleźć, odpowiedzą uczestnicy Warsztatów terapii zajęciowej „Bratanki” Fundacji im. Brata Alberta w Toruniu, którzy zaprezentują spektakl „Szczęście.

 

Więcej informacji wkrótce pod adresem: www.festiwalteatrowulicznych.pl.

 ***

Sponsorem Festiwalu Teatrów Ulicznych  jest dostawca ciepła dla Miasta Torunia — spółka PGE Toruń należąca do grupy PGE Energia Ciepła. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Wydarzenie współfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

***

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+